Müslüman Kalpler burada atıyor...

Tüm dünyaya yayılıyoruz... Dünyanın her yerinde sizin yüreğinizden biri sizinle aynı duygularla sitemizi kullanıyor ve Müslüman Kalbini arıyor. Şimdi Sizde Profilinizi Oluşturun!

Gönülden Sevenler

Gönülden sevenler nedir, neyi ifade ediyor?

Gönülden sevenler denilince sevmek eylemini hakkıyla yapan sevince tam anlamıyla hakkını vererek seven insanlar akla geliyor. Sevmek kolay bir iş değildir. Çünkü sevmek emek gerektirir, çaba ve mücadele gerektirir. Bu noktada gönülden sevenler sevince tam anlamıyla severler. Sevdiklerini gönüllerinde taşırlar. Aklın ve mantığın ötesinden severler, diğer bir deyişle severken gönüllerini ortaya koyarlar gönülden sevenler.

Sevmenin çeşitleri

Bir insan severken iki türlü sevebilir; bunlardan birincisi aklını ve mantığını ön planda tutarak birini sever hayatına alır. Bu da bir sevme çeşididir aslında. Lakin ikincisi olan gönülden, kalpten sevmek gerçek bir sevgidir, sevginin ta kendisidir, gönülden sevmek, kalp ile sevmektir. İşte gönülden sevenler de bu şekilde sever hayatındaki erkeği veya kadını. Bunu sadece kadın ve erkek ilişkileriyle de sınırlamamak gerek. Bir insan gönlüyle pek çok şeyi sevebilir, zor durumda kalan bir hayvana yardım eder mesela; bu da bir sevgidir. Annesini sever, kardeşini sever, insanı sever, ağacı sever, güzel olanı, iyi olanı sever. İşte gerçek gönülden sevenler iyi olanı, doğru olanı hakkıyla sever.

Gönülden sevenler ve özellikleri

Gönülden sevenler olmak herkesin yapabileceği kolay bir şey değildir. Gönülden sevenler olabilmek için insanın önce kendini sevmesi, Allah’ı sevmesi gerekmektedir. Gönülden sevmek için dünyevi zaaflardan arınmak gerekir. Birini gönülden sevmek için çıkar gözetmemek, onu o olduğu için sevmek gerekir. Gönülden sevenler işte tüm bunların bilincindedir. Onlar birini severlerse eğer, sonuna kadar, çıkar gözetmeden gönülleriyle, kalpleriyle severler.

Gönülden sevenler İnsan hep hayatını paylaşabileceği, güvenebileceği bir hayat arkadaşı olsun ister. Gönülden sevebileceği, karşısına çıkan kişinin de kendisini gönülden seveceği olmasını ister. Böylece iki gönül bir araya gelip gönülden sevenler olmak ister. Bu bir şanstır. Bir insanın karşısına sürekli iyi, doğru, dürüst, makul insanlar, gönülden sevenler çıkmaz. Çıktığında ise bu fırsatı değerlendirmeli, gönülden seven birini bulduğunda asla ama asla kaçırmamalıdır. Aynı zamanda kendini de sürekli bu noktada hazır hale getirmelidir. Çünkü gönülden sevenler ile karşılaşmak için sizin de bir gönülden sevenler olmanız gerekecektir. Gerçek sevgiyi, iyiliği, doğruluğu, dürüstlüğü hak etmeniz, sizin de doğru ve makul bir insan olmanız gerekmektedir. Tüm bunları başarmak, tüm bunları yapmak ya da tüm bunları yapmak için mücadele etmek sizi gönülden sevenler kervanına katacaktır.

Gönülden sevenler hayatında tek bir kişiye âşık olmak, tek bir kişiyi hakkıyla sevmek, kendilerini ona adamak isterler tüm ömürleri boyunca. Gönülden sevenler İslami evlilik yapmak isterler. Kendileri gibi çocuklarını da hakkıyla yetiştirip sevgi dolu bireyler, yani gönülden sevenler olmasını sağlamak isterler. Sadece dünya hayatını mutlulukla doldurmak istemezler, aynı zamanda ahiretlerini de kazanmak isterler. Çocuklarını, hayat arkadaşını da dünya ve ahiret hayatında kazanmak mutlu etmek isterler.

Sonuç olarak gönülden sevenler gibi gönülden sevince insan, mutluluğu, huzuru bulması içten bile değildir. Gönülden sevenler halis bir niyetle severler sevdiklerini, korurlar gözetirler, sadıktırlar. Sevmenin ne demek olduğunun farkındadırlar. Karşısındaki kişiyi çıkar ve menfaat gözetmeden severler. Hepimizin dileğidir gönülden sevmek ve gönülden sevenler kervanına katılıp payımıza düşen en güzel mutluluğa sahip olmak.


  • Popüler Kelimeler

  • Evlilik

  • Arkadaşlık

  • Bölgesel


SIGN IN YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

×
CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

Check our terms and conditions before sign up. If you familiar with our terms, go ahead click CREATE MY ACCOUNT button.

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up