Müslüman Kalpler burada atıyor...

Tüm dünyaya yayılıyoruz... Dünyanın her yerinde sizin yüreğinizden biri sizinle aynı duygularla sitemizi kullanıyor ve Müslüman Kalbini arıyor. Şimdi Sizde Profilinizi Oluşturun!

Arkadaşlık

Arkadaşlık Nedir?

Arkadaşlık Arkadaşlık, arkadaş sözcüğünden türemiş bir isimdir. Anlamı ise TDK sözlüğünde “arkadaş olma durumu, arkadaşa yakışır davranış, omuzdaşlık, ünsiyet” olarak belirtilmiştir. Arkadaşlık iki kişi arasında veya daha çok kişi arasında oluşan iyi niyetli yakınlıklar ve davranışlardır. Bu sözcükten “arkadaşlık etmek, arkadaşlık kurmak, arkadaşlık göstermek, arkadaşlık aramak” vb. pek çok deyim ve birleşik eylemler de elde edilir.

Yalnızlık ve Arkadaşlık

Arkadaşlık insani bir eylemdir. Sağlıklı her bir birey arkadaşlık bulma ihtiyacı hissedecek, yalnızlıktan kendini tenzih etmeye çalışacaktır. Arkadaşlık insana destek olur, kişiyi olduğundan daha iyi hissederek yaşadığı hayattan tat almasını sağlar. Arkadaşlık insanı yüreklendirir, insan olduğunu bu dünyada yaşayan diğer canlılardan farklı olduğunu hissettirir. Bir insanın arkadaşlığı kadar, bir hayvanın arkadaşlığı hatta bir bitkinin arkadaşlığı da insana iyi gelir.

Yalnızlığı her daim reddetme ihtiyacı hisseden insanoğlu hayatının tüm evrelerinde arkadaşa, arkadaşlığa ihtiyaç duyar. Nitekim arkadaşlık da yalnızlığın düşmanıdır. Zaman zaman yaşadığı bir takım üzücü olaylar neticesinde yalnız kalmak isteyen bir insan dahi içinde kendini tam anlamıyla anlayabilecek bir arkadaşlığa muhtaçtır. Keza insanoğlunun başına gelen -ölüm, ayrılık, kaza, hastalık, maddi ve manevi buhranlar- gibi musibetler sonucunda arkadaşlar sığınacak bir liman, arkadaşlık tutunacak bir tesellidir. Arkadaşlığın içinde güven, sevgi, sadakat, yardımseverlik gibi pek çok insani güzel duygular bulunur. İnsan hem acı zamanlarında hem de tatlı zamanlarında arkadaşlık bağı kurduğu insanlarla bir arada olmak, yaşadığı acı veya tatlı her ne ise bu durumu, bu duyguyu arkadaşlarıyla paylaşmak, arkadaşlık bağı sayesinde arkadaşlarının da o duyguyu kendisiyle duygudaşlık kurmasını ister.

Günümüzde Arkadaşlık

İlk çağlardan bu yana var olan arkadaşlık kavramı günümüzde de hükmünü sürdürür. Bunun sebebi fıtrattır. Arkadaşlık da tıpkı evlilik gibi insanın fıtratında var olan bir ihtiyaç, insani bir duygudur. Keza evliliğin yolu da arkadaşlıktan geçer ve bu arkadaşlık hayat arkadaşlığına dönüşür.

Doğarsınız anneniz olur, babanız olur arkadaşınız. Yürümeye, konuşmaya başladığınız, ilk oyuncaklarınızla oynadığınız zamanlarda kendinize hemen arkadaşlık bulma ihtiyacı hissedersiniz. Oyuncaklarla başlar ilk arkadaşlığınız. Çevrenizde dönen hayata, insanlara bakarsınız. Okul çağıyla da gerçek arkadaşlığın ne demek olduğunu kavramaya başlarsınız. Derken yıllar geçer, fıtratınızda olan bu arkadaşlığı dün geçtikçe geliştirmeye başlarsınız. Arkadaşlıklarınız daha da güçlenir dostluklara döner. Kısaca doğumunuzdan ölümünüze kadar somut ve soyut bir sürü arkadaşlıklar yaşarsınız ve yaşlılığınızda ise yaşadığınız arkadaşlık ve dostlukları anımsayarak mutlu olursunuz.

Arkadaşlık Günümüzde arkadaşlık farklı boyutlarda da yaşanır hale geldi. İnsanın yalnızlığını giderme ihtiyacı, her platformda dünyanın her yerinde normal karşılanır. Tek başına yaşanan bir hayatın ne tadı vardır ne de bir anlamı. İnternet sayesinde yeni arkadaşlıklar daha kolay edinilir hale geldi günümüzde. Sosyal medya, arkadaşlık siteleri, etkinlik ve grup forumları sayesinde insanlar kendine uygun arkadaşlığı daha kolay bulur hale geldiler. Ciddi arkadaşlık arayan bay ve bayan, erkek ve kadın kişiler arkadaşlık siteleri sayesinde veyahut arkadaşlık uygulamaları sayesinde aradığı arkadaşı, aradığı arkadaşlığı bulur hale geldi. İnternet arkadaşlığı da gerçek arkadaşlığa dönüşebilmektedir. İnternet platformunda bir şekilde bir araya gelen iki veya daha fazla insan arkadaşlıklarını gerçek dünyada da gayet devam ettirebilir, hatta arkadaşlıklarını dostluklara da dönüştürebilirler.

Arkadaşlık kısaca ne demektir ve önemi nedir?

Kısaca arkadaşlık önemi bir kavramdır insan için. Arkadaşlık insan ilişkilerinde aslında her şeyin başlangıcıdır. Ciddi bir ilişkiden önce iyi bir arkadaşlık gerekir, evlenmeden önce arkadaşlık edinerek kişiler birbirlerini tanır. Aşık olduğunuz hayatınızda olan kişi dahi önce sizin için iyi bir arkadaştır, onun arkadaşlığından zevk alırsınız. İnsan arkadaşsız kalamaz. Siz de arkadaşsız kalmayın. Ciddi arkadaşlık, İslami arkadaşlık sitesi Müslüman Kalpler’e ücretsiz üye olun, hayat arkadaşınızı arayın.


  • Popüler Kelimeler

  • Evlilik

  • Arkadaşlık

  • Bölgesel


SIGN IN YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

×
CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

Check our terms and conditions before sign up. If you familiar with our terms, go ahead click CREATE MY ACCOUNT button.

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up