Müslüman Kalpler burada atıyor...

Tüm dünyaya yayılıyoruz... Dünyanın her yerinde sizin yüreğinizden biri sizinle aynı duygularla sitemizi kullanıyor ve Müslüman Kalbini arıyor. Şimdi Sizde Profilinizi Oluşturun!

Arkadaşlık Sitesi

Arkadaşlık Sitesi Nedir?

Arkadaşlık sitesi nedir, ilk olarak bunun açılımını yapmak gerekiyor. Kısaca bir tanım yaparsak; arkadaşlık sitesi arkadaşlık kavramının sanal dünyadaki karşılığıdır. Diğer bir deyişle; arkadaş olmak isteyen internet kullanıcılarını internet üzerinde aynı çatı altında buluşturmaktır arkadaşlık sitelerinin amacı.

Arkadaşlık Sitesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Arkadaşlık sitesi 1980 yıllarının sonlarına doğru ortaya çıkan internet, 1990 yıllarının ortalarından itibaren bireysel bir kullanıma geçip hızla yaygınlaşmaya ve gelişmeye başladı. Bu yenilik ve gelişme iletişim şeklimizi de doğrudan etkiledi ve tam anlamıyla değiştirdi. 1990 yıllarının sonlarına doğru, chat siteleri ve sohbet siteleri yaygınlaşmaya başladı. Artık insanlar anlık olarak birbirleriyle internet üzerinden iletişim kurmaya başladı. İnsanlar, belli bir fikir ve konu üzerine gruplar, konuşmalar, tartışmalar gerçekleştirildiği gibi bireysel olarak da yeni insanlarla tanışma, arkadaş edinme, sevgili bulma, sevgili arama amaçlarıyla bu chat ve sohbet sitelerini kullanır hale geldi. Gelişen internet teknolojileri bu sitelerin de şekillenmesine neden oldu ve yine bu yıllarda bu chat ve sohbet siteleri gelişip yerini arkadaşlık sitesine, arkadaşlık sitelerine bıraktı. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan online dating, online arkadaşlık sektörü 1990’ların sonu itibariyle ülkemizde de yavaş yavaş kendini gösterdi ve bu alanda siteler yayın yapmaya başladı. Günümüzde ise pek çok site son teknoloji ile üyelerine hizmet veriyor, insanların arkadaş bulma, sevgili bulma, internetten ciddi ilişki ve eş arama amaçlarına hizmet ediyor.

Arkadaşlık Sitesi Özellikleri

İnternet üzerinde arkadaşlık sitelerine bir kullanıcı arama motorları sayesinde ulaşabiliyor. Bir arkadaşlık sitesinde genelde bir ücretsiz üyelik formu bulunuyor. Kullanıcı bu ücretsiz üyelik formu sayesinde rumuz, e-posta, şifre, yaş, cinsiyet ve bir takım profil bilgilerini doldurarak arkadaşlık sitesi’ne tamamen ücretsiz, yani bedava kayıt olabiliyor. Böylece söz konusu arkadaşlık sitesindeki üyelik formunu dolduran kullanıcı siteye üye olmuş, artık o sitenin bir kullanıcısı haline geliyor. Her arkadaşlık sitesinin kendine özgü bir sistemi, özelliği bulunmasına rağmen bir takım standart özellikleri sağlaması gerekiyor. Bunlardan en önemlileri:

  • Hızlı arama: İçerisinde temel kıstaslar (yaş aralığı, cinsiyet, ülke, şehir) bulunduran bir üye arama modülü.
  • Detaylı arama: İçerisinde yine pek çok detaylı kıstaslar (boy, kilo, yaş, medeni durumu, gelir durumu, eğitim durumu, çocuk durumu vb.) bulunduran sitedeki üyeleri arama diğer bir deyişle filtreleme.
  • Fotoğraf ekleme özelliği: Üyelerin profillerine kendi fotoğraflarını ekleyebilecekleri veya bir fotoğraf albümü oluşturacakları ve bu fotoğrafları sitedeki diğer üyelere gösterebilecekleri fotoğraf ekleme özelliği.
  • Mesaj sistemi: Site içerisinde üyelerin, arkadaş adaylarının birbirleriyle iletişime geçebilecekleri sağlam ve kullanışlı olarak hazırlanmış bir site içi mesajlaşma sistemi.

Yukardaki temel özellikler dışında kameralı arkadaşlık sitesi, tamamen ücretsiz arkadaşlık sitesi, bedava arkadaşlık sitesi, İslami arkadaşlık sitesi, mynet arkadaşlık sitesi, ateşli arkadaşlık siteleri, badoo, arkadaş arıyorum, erkek arkadaş, kız arkadaş, İstanbul arkadaş ve daha pek çok özellikle arkadaşlık siteleri kendine özgü çizgiler belirliyor. Üyelerini, kullanıcılarını bu özellikleriyle çekmeye, kazanmaya çalışıyorlar.

Türkiye’de arkadaşlık sitesi ve arkadaşlık siteleri?

Arkadaşlık siteleri Türkiye’de pek çok arkadaşlık sitesi, arkadaşlık siteleri bulunmaktadır. Hatta buna pek çok demekle yetinmeyelim internet üzerinde Türkiye alanında hizmet veren binlerce arkadaşlık sitesi, arkadaşlık siteleri bulunmaktadır. Tabi ki bu sitelerin büyük bir çoğunluğu kandırmaca üzerine kurulu, kopya ve yasadışı içerik bulunduran bugün var olup yarın var olmayacak olan çöp site olarak tabir edilen sitelerdir. İyi ve ciddi arkadaşlık sitesi olarak hizmet vermek için ilk olarak sektörü tanımak ve bilmek gerekir. Akabinde bir pazar çalışması, daha sonra kullanılacak ve üyelere makul bir şekilde hizmet verilecek sistemin hazırlanması gerekecektir. Ekip çalışması ile halledilecek olan bu temel görevler neticesinde arkadaş edinmek isteyen bay ve bayan internet kullanıcılarına nitelikli bir site ortaya çıkacaktır. Böylece erkek ve kadın arkadaş bulmak isteyen kullanıcılar bu söz konusu internet sitesi sayesinde aradıkları arkadaşı, aşkı bulabileceklerdir.

Sevgili bulmak, arkadaş arıyorum, arkadaş bulmak, aradığı aşkı bulmak isteyenler Türkiye’deki bu arkadaşlık siteleri sayesinde amaçlarına ulaşabiliyorlar. Ayrıca pek çok sitenin “success story” diğer bir adıyla başarı hikâyeleri sayfası mevcut: Bu sayfa sayesinde site üzerinde arkadaşını bulanlar, aradığı aşkı, aradığı sevgiliyi, eşini bulanlar geri dönüş yapıyorlar ve diğer üyeleri cesaretlendiriyorlar. Bayan arkadaş ve erkek arkadaş arayanlar bu başarı hikâyesi sayfalarında daha önce diğer üyelerin aradıkları arkadaşı bulduklarını görerek, inançlarını daha çok artırıyor, cesaretlenip, yürekleniyorlar.


  • Popüler Kelimeler

  • Evlilik

  • Arkadaşlık

  • Bölgesel


SIGN IN YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

×
CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

Check our terms and conditions before sign up. If you familiar with our terms, go ahead click CREATE MY ACCOUNT button.

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up