Müslüman Kalpler burada atıyor...

Tüm dünyaya yayılıyoruz... Dünyanın her yerinde sizin yüreğinizden biri sizinle aynı duygularla sitemizi kullanıyor ve Müslüman Kalbini arıyor. Şimdi Sizde Profilinizi Oluşturun!

Evlilik

Evliliğin kelime anlamı?

Evlilik, ev kelimesinden türemiştir. İlkel anlamı “çevrili yer”, “çevirmek” olarak bilinmektedir. Orhun Yazıtlarında şöyle bir cümle geçmektedir: “İnim yeti urım üç kızım üç erti ebledim. (Kardeşim yedi oğlum üç kızım üç idi evlendirdim.)”. Dolayısıyla evlilik ve evlenmek sözcüklerinin izini Orhun Yazıtlarına kadar sürebiliriz.

Yalnızlık ve evlilik ilişkisi

İnsan yalnızlıktan her zaman kaçmıştır. Bir insanın yalnızlığı çok sevmesi de evvelinde yalnızlıktan kaçmış olması, yalnız olmamayı tatmış olması ve içinde bulunduğu yalnızlığına son verme telaşı içinde olduğundandır. İlk çağlardan bu yana birbirleriyle eşleşmiş, yalnızlıklarına son vermiş, bugünkü kelimeler ile eş bulmuş, evlilik yapmıştır. Yaratıcı insanları, hayvanları, hatta bitkileri bile yaratırken çift yaratmıştır. Âdem ve Havva kıssası buna en güzel örnektir.

Çoğalmanın, paylaşmanın, aile olmanın gereği, hatta yaşamın kendisidir evlilik. Nesiller, insanlar bu şekilde yetişir, var olur. Aslında yaradılışımızın bir parçasıdır, doğamızda bulunan bir eylemdir. Dünyanın bütün devletlerinde, bütün topluluklarında, bütün dinlerinde evliliğin, eşleşmenin olduğunu görebilirsiniz. Hiçbir makul düşünce evliliğin gereksizliğini söyleyemez. Binlerce yıllık dünya tarihinde önemli şahsiyetlerinin evlilik örneklerini görmek mümkündür. Dolayısıyla bu eylemin gücü çok büyük ve kökleri insanın ilk yaradılış öyküsüne dayanmaktadır.

Evlilik nedir, evliliğin gücü ve anlamı?

Evlilik Evliliğin gücü demişken, evliliğin hayatımıza etki eden yönlerinden konuşmalıyız biraz da. Evlilik yeni bir başlangıçtır. Aslında olgunluğa erişmektir. Tam manasıyla bir yetişkin olmak, sorumluluk sahibi olmak, bir şeyleri yönetme gücünü ele almak demektir. Aileyi yönetmek, yeni nesiller yetiştirmek demektir. Toplulukların en küçük ama en önemli yapı taşıdır evlilik. Erkek ve kadını en güzel şekilde bir araya getiren bir güzelliktir. Yine erkek ve kadını birbirine yaklaştıran, birbirini sevdiren, birbirlerine yardım ettiren güzel bir eylemdir evlilik. Karı koca olmak, erkeğin kadına, kadının erkeğe en makul aitlik duygusudur. Paylaşmanın, hayvan ve bitkilerden farklı olduğumuzun duygu ve düşünce sahibi Allah’ın yeryüzündeki nurları olduğumuzun da kanıtıdır evlilik.

İnsanın kendi hayatının da bir tarihi var. Yaşanmışlıkları, geçmişiyle her insan bir tarihtir aslında. Tarihte çok önemli olaylar unutulmaz, hep hatırlanır ya; işte evlilik insanın kendi hayatının da en önemli tarihidir. Sizden yeni bireylere vesile olmanın, varlığınızın devamının ve dünyadan ayrılırken kalacak olan dikili ağaçlarınızın temsilidir. Evlilik kutsaldır. Şöyle bitirelim: Evlilik hayatınızın en önemli tarihidir.

Siz de daha artık daha fazla beklemeyin. Evlilik için evlilik sitesi Müslüman Kalpler’e üye olun, aradığınız evliliği Müslüman Kalpler’de bulun.


  • Popüler Kelimeler

  • Evlilik

  • Arkadaşlık

  • Bölgesel


SIGN IN YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

×
CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

Check our terms and conditions before sign up. If you familiar with our terms, go ahead click CREATE MY ACCOUNT button.

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up