Müslüman Kalpler burada atıyor...

Tüm dünyaya yayılıyoruz... Dünyanın her yerinde sizin yüreğinizden biri sizinle aynı duygularla sitemizi kullanıyor ve Müslüman Kalbini arıyor. Şimdi Sizde Profilinizi Oluşturun!

Pembe Panjur

Pembe Panjur nedir? Bu söylem nerden geliyor?

Pembe panjur Pembe panjur bir dönemin hafızalarına kazınmış bir deyimdir aslında. İlk olarak pembe kelimesi ile başlayalım. Hepimizin bildiği “pembe” kadınların genelde sevdiği romantik bir renk olup kırmızının en açık tonlarıyla elde edilir. Panjur ise ahşap, metal veya plastik açılan iki kanattan oluşan, pencerenin dış kısmında bulunan koruma aletidir. Ahşap ve tarihi köşklerde ekseriyetle bulunur.

Bu iki kelimenin birleşimi olan pembe panjur eski Türk filmlerinde evlilik hayalleri esnasında jönümüzün yani esas oğlanın, esas kıza vaat ettiği farklı, şirin, romantik, bu dünyadan beynelmilel bir aşk yuvasıdır. İşte pembe panjur söylemi buradan gelmektedir. Genelde romantik Türk filmlerinde geçen klasik diyalog şöyledir: “Çok mesut olacağız Nalan emin ol, pembe panjurlu evimizin bahçesinde oynayan boy boy çocuklarımız olacak.” Panjur ciddi, korunaklı bahçeli güzel bir evi temsil ederken, pembe ise aşkı, hayalleri, huzuru ve mutluluğu temsil eder. Bu yüzden eski Romantik Türk filmlerde hep kullanılan bir klişe haline gelmiştir.

Pembe panjur bir aşk yuvasıdır, mutluluğu, mesut olmayı belirtmek için kullanılan bir tabirdir. Evlilik ve evlenmeyi, iki kişin huzur içinde yaşadığı bir yuvayı, bir evi temsil eder.

Pembe panjur kelimesinin evlilik ile ilişkisi

Pembe panjurlu bir evde yaşamak her kadının hayalidir. Çünkü pembe panjur hayalleri, romantizmi ve mutlu bir evliliği çağrıştırır. Bu nedenle pembe panjurlu bir eve sahip olmak demek tüm bu güzelliklerin sahibi olmak, mutlu ve huzurlu bir evlilik hayatı yaşamak demektir. Pembe panjurlu bir evde yaşayan karı kocanın mutlu olmama gibi bir ihtimali yoktur. Aynı zamanda gerçek hayatın aşırı ciddi ve motamot durumuna masalımsı, hoş ve romantik bir hava katar pembe panjur. Evlenmek isteyen bayanlar mutlaka bir evin hayalini kurmuşlardır. Hele içinde romantizm, aşk, huzur ve mutluluk bulunan pembe panjurlu bir evi ziyadesiyle istemiş, arzulamışlardır. Evlenmek isteyen erkekler ise hayatlarına alacakları kadını en güzel şekilde yaşatmak gayesinde olurlar. Bu nedenle pembe panjur mutlu evlilik hayatının, hayat arkadaşlığının da bir sembolüdür.

Özet geçecek olursak pembe panjur deyiminin nereden geldiğini ve dilimize nasıl yerleştiğini konuştuk. Bu deyimin romantik eski Türk filmlerinden geldiğini söyledik. Pembe panjur kelimesinin aşkı, mutluluğu, romantizmi temsil ettiğini aktardır. Kısaca pembe panjur mesut bir evlilik hayatını temsil etmektedir.

Siz de pembe panjur hayali kuruyorsanız ve pembe panjurlu bir eviniz olsun istiyorsanız Müslüman Kalpler ’e uğrayın. Çünkü Müslüman Kalpler ’de sizin yüreğinizden biri sizinle aynı duygularla sitemizi kullanıyor ve pembe panjurlu evinin erkeğini veyahut o pembe panjurlu evin kadınını sultanını arıyor. Şimdi ücretsiz üye olun ve sizi bekleyen kalbinizi daha fazla bekletmeyin.


  • Popüler Kelimeler

  • Evlilik

  • Arkadaşlık

  • Bölgesel


SIGN IN YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

×
CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

Check our terms and conditions before sign up. If you familiar with our terms, go ahead click CREATE MY ACCOUNT button.

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up