Müslüman Kalpler burada atıyor...

Tüm dünyaya yayılıyoruz... Dünyanın her yerinde sizin yüreğinizden biri sizinle aynı duygularla sitemizi kullanıyor ve Müslüman Kalbini arıyor. Şimdi Sizde Profilinizi Oluşturun!

İslami Arkadaşlık

İslami arkadaşlık nedir?

İslami arkadaşlık İslami arkadaşlık denilince akla ne geliyor, bu iki kelime neyi çağrıştırıyor öncelikle bunu bir inceleyelim. Bir eylemin İslami olabilmesi için o eylemin İslam dininin buyurduğu kural ve düzenlemelere uygun olması gerekmektedir. İslam ve arkadaş kelimelerinin türemesiyle oluşan bu kavram yapılan arkadaşlık veya dostluğun İslam’ın buyurduğu çerçevede gerçekleşmesi gerekmektedir.

İnsanın gündelik hayatta edindiği arkadaşlığın da İslami çerçevede olması gerekir. Örneğin İslam’da arkadaşınıza, dostunuza yardım etmek, iyilik etmek önemli bir erdemdir. Siz bolluk içindeyken arkadaşınız darlık içinde ise o arkadaşlığın hem ahlaki, hem de İslami açıdan pek bir hükmü yoktur. Aslında bu nokta İslami kavramı insanın fıtratına dönmesini temsil etmektedir. Fıtratı gereği, yaradılışı gereği bir eylemi gerçekleştiren insan zaten mutlu olacaktır.

İslami arkadaşlık ile İslami evlilik arasında bir bağlantı var mı?

İslami arkadaşlık kavramını biraz daha açacak olursak; bu arkadaşlığın içinden bir hayat arkadaşlığı, bir gönül yoldaşlığı kavramlarını da çıkarabiliriz. Bir erkek ve bir kadının, hayat arkadaşı olması zaten İslam’ın da istediği bir eylemdir. Dolayısıyla evlilik niyetiyle İslami çerçevede kişilerin birbirlerini tanıma süresini de İslami arkadaşlık olarak adlandırabiliriz. Kişilerin birbirini tanıma süresi olan bu İslami arkadaşlık süreci sonunda eğer kişiler birbirleri ile uyumlu bir arkadaşlık geçirirler ve içlerinde hayat arkadaşı olma inancı uyanırsa, en sonunda bu işi evlilik ile taçlandıracaklardır. İşte tüm bu İslami çerçevede gerçekleşen eylemlerin sonunda kişiler İslami evlilik yapmış olurlar.

İnternette İslami arkadaşlık var mıdır?

İslami arkadaşlık Günümüzde iletişim teknolojileri sayesinde insanlar artık daha geniş bir yelpazede birbirleriyle iletişime geçebilmektedirler. Bu noktada en büyük mecralardan biri olan -internette de her ne kadar önyargılar olsa da- arkadaşlık pek tabii mümkündür. Kişilerin niyetlerinin halis ve temiz, bulunulan platformun ciddi, saygıdeğer ve kaliteli olması koşuluyla internette de İslami arkadaşlık ve hatta İslami evlilik bile mümkündür. Elbette bulunulan platformun bazı dezavantajları sayesinde bazı kimseler bazı şeyleri istismar edebilmektedirler. Ancak şu unutulmamalıdır ki her şeyin olumlu bir tarafı olduğu gibi olumsuz bir tarafı da vardır. Değişen dünyanın içinde önyargıları bir kenara bırakarak arkadaşlığın, evliliğin sanal bir platformda da gerçekleşebileceğini kabul etmek gerekir diye düşünüyorum.

Özetle söyleyecek olursak İslami arkadaşlık İslam dininin buyurduğu şekilde arkadaşlık etmek demektir. İslami arkadaşlık sonunda İslami evlilik de mümkün olabilir. Değişen dünyamızda İslami evlilik siteleri, arkadaşlık siteleri, evlilik siteleri gibi internet platformlarında belli bir ciddiyet ve sınırlar çerçevesinde arkadaşlık etmek mümkündür.

Şimdi siz de, İslami arkadaşlık, İslami evlilik, evlilik sitesi ve arkadaşlık sitesi sloganlarıyla hizmet veren Müslüman Kalpler’e gönül rahatlığıyla üye olabilir, İslami arkadaşınızı arayabilirsiniz.


  • Popüler Kelimeler

  • Evlilik

  • Arkadaşlık

  • Bölgesel


SIGN IN YOUR ACCOUNT CREATE NEW ACCOUNT

Your privacy is important to us and we will never rent or sell your information.

×
CREATE ACCOUNT ALREADY HAVE AN ACCOUNT?

Check our terms and conditions before sign up. If you familiar with our terms, go ahead click CREATE MY ACCOUNT button.

×
FORGOT YOUR DETAILS?
×

Go up